Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – 29 września

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.  W związku ze zbliżającą się, w 2021 roku setną rocznicą  urodzin Stanisława Lema, najwybitniejszego polskiego futurologa i twórcy science fiction, czytaliśmy “BAJKI ROBOTÓW”. Ze względu na środki bezpieczeństwa, czytaliśmy w klasach.

Uczniowie chcąc sprawdzić  pamięć, słuchanie ze zrozumieniem rozwiązali prosty quiz z twórczości Lema, natomiast uczniowie klas siódmych i ósmych rozwiązali również quiz z popularnej  literatury fantasy – Harry Potter, saga Zmierzch, Hobbit, Opowieści z Narnii. Na szkolnym monitorze wyświetlano prezentację o Lemie i jego twórczości.

Najlepszym znawcą literatury fantasy okazała się Natalia Postek, z klasy 7a, która odpowiedziała na wszystkie pytania quizu bezbłędnie. W quizie z “Bajki o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła” bezbłędnie na pytania odpowiedzieli: Antosia Kracińska VIa, Antoni Kamola VIa, Franek Kajnowski VIa, Szymon Sołtys VIa, Franek Gwizdała VIa, Karolina Łętowska VIa.
Gratulujemy!!!