Uczniowie naszej szkoły na wycieczce w Szymbarku

W dniu 17 listopada uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę edukacyjną do Szymbarku. Głównym celem było zachęcanie uczniów do odwiedzania miejsc i obiektów, gdzie są nasze serca i nasze dziedzictwo, ponadto kształtowanie miłości do Ojczyzny i dumy z narodowych wartości.  Ważnym punktem wyprawy było także obejrzenie domu do góry nogami. To symbol naszych czasów – świata pełnego sprzeczności i zagrożeń. Krótki pobyt w domu do góry nogami powoduje zaburzenie zmysłu równowagi, z trudnością stawia się kolejne kroki (każdy mógł tego doświadczyć na własnej skórze…).

Miejscem,  od którego uczestnicy wycieczki rozpoczęli wspólne zwiedzanie, była specjalna, drewniana hala zawierająca najdłuższą deskę świata (46,53 m) wyciętą z daglezji rosnącej przez 120 lat w kaszubskim lesie. Uczniowie obejrzeli również stół noblisty wykonany dla uczczenia przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla. Przy tym stole o długości 35 m może zasiąść 230 osób. Według intencji budowniczych stół ten ma łączyć wszystkich ludzi, niezależnie od ich poglądów i zapatrywań. Oprócz tego młodzi turyści zwiedzili zrekonstruowany bunkier tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. Wąskimi korytarzami przedostali się do sali dydaktycznej, w której po zgaszeniu świateł, mogli usłyszeć i poczuć odgłosy bombardowania. Dwuminutowy podziemny seans zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie. Następnie udali się do Domu Sybiraka – drewnianej chaty przywiezionej z Syberii, z miejscowości Zapleskino, oddalonej od Szymbarka o 8100 km. Chata została zbudowana na Syberii przez polskich zesłańców 240 lat temu. Znalazła się w Szymbarku jako dar potomków syberyjskich zesłańców, przedstawicieli tamtejszej Polonii.  Obok Domu Sybiraka jest usytuowany model sowieckiego łagru. W takim pomieszczeniu, w bardzo prymitywnych warunkach mieszkały 144 osoby. Spali oni w tak zwanych szychtach, gdzie na 1 osobę przypadało półtorej deski pryczy. W pobliżu sowieckiego łagru znajduje się rampa kolejowa z pociągiem towarowym symbolizującym wywózki setek tysięcy Polaków na Syberię. Młodzież zwiedziła także Dom Trapera Kaszubskiego, Dom Harcerza oraz Dom Kaszuba z Turcji. Na trasie zwiedzania kolejnym obiektem był drewniany kościółek pw. św. Rafała Kalinowskiego, powstańca styczniowego, który został skazany na śmierć. Później karę śmierci zamieniono mu zesłaniem na Syberię. Kościółek, konsekrowany w 2004 roku podczas światowego Zjazdu Sybiraków, zawiera szereg cennych pamiątek z zesłań syberyjskich oraz kamienie z historycznych budowli Gniezna, Krakowa, Ostrowa Tumskiego. Niebywałą atrakcją okazał się największy fortepian świata.

Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji  uczniowie udali się na nocleg do Ostrzyc. Po zakwaterowaniu w „Ostrzyku” pojechali na kolację do Chmielna. Tam była także okazja, by posłuchać ważnych informacji na temat instrumentów kaszubskich. W sobotę rano po pysznym śniadaniu wychowankowie uczestniczyli we mszy świętej. Po jej zakończeniu wszyscy zebrali się w autokarze, by po tym wspólnie spędzonym czasie razem wracać do domu.

Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Młodzi turyści z zainteresowaniem chłonęli informacje o odwiedzanych miejscach.  Wspomnienia, emocje i refleksje pozostaną na długo w pamięci uczniów. Opiekę wychowawczą pełnili nauczyciele Marzena Kietlińska – Antoniewicz i ks. Karol Misiurski.

 

tekst ks. K. Misiurski, M. Kietlińska-Antoniewicz, E. Bas