POLSKA – OJCZYZNA WOLNA OD NOWA…

11 listopada, czyli Święto Niepodległości po raz 99. uczciliśmy w piątek uroczystą akademią w szkole. W patriotycznych słowach narratorów, w poezji i pieśni, znalazła odbicie długa i smutna droga Polaków do wolności.

Społeczność szkolna odświętnie ubrana i udekorowana własnoręcznie wykonanymi kotylionami w barwach narodowych na tle bogatej biało-czerwonej scenerii, dodała uroczystości patosu i wprowadziła całą publiczność w patriotyczny nastrój. Nauczyciel historii Wiesław Baniak przedstawił rys historyczny okresu zaborów i przebieg procesu kształtowania się granic państwa polskiego. Pieśni patriotyczne i żołnierskie wykonał zespół Wave pod batutą nauczyciela muzyki Piotra Fugla m.in. „Rozkwitały pąki białych róż” i wzruszający utwór „Szara piechota”.

W sobotę po mszy św. za Ojczyznę nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu. Po zakończeniu ceremonii uczciliśmy 11 listopada montażem słowno-muzycznym wspólnie z mieszkańcami Łeby w Boleńcu.

Celebrowanie Święta Niepodległości przypomina nam trudne losy Polaków i pokazuje siłę narodu zdolnego do odrodzenia po wielu latach niewoli. Udowadniając, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata, mówiąc słowami poety Marcina Brykczyńskiego:

I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości.

Serdeczne podziękowania za wkład włożony w przygotowanie uroczystości dla uczniów i zespołu nauczycieli: Joanny Jagodzińskiej, Wiesława Baniaka, Eweliny Bas, Marzeny Kietlińskiej-Antoniewicz, Piotra Fugla, Tomasza Antoszka, Doroty Lechończak, Emilii Sękowskiej oraz Wioletty Nowakowskiej.

tekst Julia Mroczkowska

Ewelina Bas, Marzena Kietlińska-Antoniewicz