WIECZÓR Z NAUKĄ “NERD NIGHT”

W piątkowy wieczór, 10 listopada odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku IV edycja Nerd Night. Na zajęcia pokazowe przybyło ok. 400 osób, w tym m.in. uczniowie z Łeby, Leśnic, Nowej Wsi Lęborskiej, Lęborka. Opiekę nad uczniami z Łeby – reprezentacją klas VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum pełniły panie Marzena Kietlińska-Antoniewicz i Emilia Sękowska. Z chwilą przekroczenia progu budynku wszyscy przenieśli się do szkoły magii w Hogwarcie, a to dzięki niesamowitej scenografii i charakteryzacji licealistów. Na szkolnych korytarzach witały uczniów postaci z powieści J. K. Rowling o przygodach młodego czarodzieja. Gospodarze zorganizowali nie tylko pokazy doświadczeń, ale także ciekawy seans filmowy.

Licealiści pod opieką nauczycieli w ramach współpracy i chęci dzielenia się zdobytą wiedzą przygotowali dla kolegów z innych szkół eksperymenty, wspólne zajęcia warsztatowe i prelekcje z różnych przedmiotów, takich jak chemia, biologia, fizyka czy informatyka. Wieczorna oferta obejmowała m.in. chemię z Galem, przeprowadzanie symulacji optycznych, badanie przez biologów działania układu oddechowego oraz zależności między sercem a rozumem, zgłębianie tajemnic piramid egipskich przez humanistów, zajęcia z fotografii, a także podróż geograficzną śladami Harry’ego Pottera.

Była też uczta dla „ścisłowców”, którzy rozwiązywali skomplikowane układy równań, oglądali artystyczne pokazy laserowe, zgłębiali tajniki astronomii i poznawali instrumenty do obserwacji najciekawszych zjawisk na niebie, projektowali spersonalizowane figurki na drukarce 3D, a także omawiali zagadnienia z automatyki i robotyki poprzez zabawę z robotami. W jednej z klas rozegrała się nawet bitwa robotów.

Zdaniem uczniów przygotowana oferta edukacyjna była naprawdę różnorodna i bogata, ale szczególną uwagę zwróciły technika malowania światłem i pokazy strzelectwa. Niewątpliwie piątkowy wieczór pełen wrażeń i eksperymentów z nauką upłynął wszystkim bardzo szybko. Dziękujemy starszym kolegom za zaangażowanie i wkład pracy w organizację imprezy naukowej.

tekst Paulina Piołunkowska, n-l Ewelina Bas

fot. n-l Emilia Sękowska