Edukacja morska w zasobach bibliotecznych

12 października członkowie koła biblioteczno-redakcyjnego wraz z przedstawicielami klas gimnazjalnych oraz klasy siódmej wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Łebie na lekcję biblioteczną w ramach realizacji szkolnego programu „Edukacja morska”. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów z regionalnymi zasobami biblioteki na temat historii Pomorza, rybaków oraz katastrof, jakie miały miejsce na Morzu Bałtyckim. Ponadto uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o sławnych osobistościach z naszego miasta ze świata kultury i sztuki. Uczniowie też oglądali kartotekę ilustracyjną, czyli teczki tematyczne zawierające wycinki z gazet dotyczące Łeby, np.: Ichtys, Łebski Biuletyn Informacyjny, Tygodnik Parafialny, Żaczek, Dziennik Bałtycki czy Głos Pomorza.

Panie bibliotekarki przybliżyły uczestnikom spotkania ideę projektu MAPA ŁEBIAN prowadzonego przez bibliotekę miejską. MAPA ŁEBIAN adresowana jest do mieszkańców Łeby i osób stąd pochodzących oraz do wszystkich zainteresowanych miastem, przesiedleniami wskutek II wojny światowej i osadnictwem na tzw. „ziemiach odzyskanych”. Uczniowie dowiedzieli się, że łebianie o polskim pochodzeniu przybyli do Łeby, nawet z odległych zakątków świata, np. ze Stanów Zjednoczonych. „Do biblioteki nadal napływają nowe historie opowiadane przez mieszkańców” – powiedziała pani Beata Czaja.

Na zakończenie w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych do naszej biblioteki szkolnej zostały udostępnione książki, dzięki którym 20 października zostanie zorganizowana wystawa pt. „Mieszkam nad morzem”.

Serdecznie dziękujemy pracownikom MBP w Łebie za wzbogacenie naszej wiedzy o dawnej, powojennej i współczesnej Łebie oraz za wypożyczenie książek:)

Koło Młodych Dziennikarzy: tekst Wiktoria Bieniek i Agnieszka Kreft

E. Bas, M. Kietlińska-Antoniewicz, J. Jagodzińska