Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ właśnie wtedy przypada rocznica stworzenia pluszowej zabawki. Nie jest to święto z długą tradycją. Zaczęto je obchodzić dopiero od kilkunastu lat – po raz pierwszy w 2002 roku, czyli w setne urodziny misia.

Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi misiów. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za niepozorna z wyglądu zabawka to właściwie symbol niosący ze sobą niesamowitą historię. Opowieść zaczyna się od jednego z prezydentów USA – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku udał się wraz z grupą przyjaciół na polowanie. W czasie łowów został postrzelony niewielki niedźwiadek, którego prezydent uwolnił. Ta historia została zobrazowana w komiksie pokazanym w jednym z waszyngtońskich wydań prasowych. Zainspirowała ona producentów zabawek do stworzenia pluszowego misia, którego nazwali “Teddy Bear” – od  zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta.

Nasi uczniowie z klas I – III przynieśli w tym dniu, do szkoły swoje ulubione misie. Klasy pierwsze poznały w szkolnej bibliotece historię powstania pluszowego misia oraz rozpoznawały postacie miśków z bajek. Słuchały piosenek z Misia Uszatka oraz Colargola, obejrzały książki o misiach, które są w szkolnej bibliotece. Zatańczyły piosenkę „Niedźwiadek”, malowały portrety ukochanych pluszaków.