Znad morza jesteśmy

W ramach edukacji regionalnej i morskiej klasy IVb, IVc, dnia 22 stycznia uczestniczyły w warsztatach: „POMORSCY PIRACI” oraz „PRZYRODA ZAKLĘTA W PAPIERZE”. Zajęcia odbyły się w Muzeum Pomorza Środkowego, w Słupsku. Uczniowie podzieleni zostali na dwie grupy. Pierwsza z nich usłyszała ciekawe historie dotyczące kontekstu historycznego piractwa (zarówno szerszego, jak i lokalnego) od wikingów i słowiańskich chąśników, do rycerzy i czasów nowożytnych. Uczestniczyła w zabawach edukacyjnych, min.: znajdowała statki i łodzie na eksponatach muzealnych, poszukiwała skarbu według mapy wymyślała pirackie imiona, przygotowywała z papieru kapelusz kapitana oraz okręt, na koniec stoczyła bitwę morską i pojedynek drużynowy.
Druga grupa poznała sztukę tworzenia papierowych kwiatów, związaną z tradycyjnym zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych i kościołów, głównie z okazji dorocznych świąt i rodzinnych uroczystości. Uczniowie po zapoznaniu się z obrzędami pomorskimi, wykonali z krepiny niepowtarzalne kwiaty z okazji dnia babci i dziadka. Był to już drugi taki wyjazd naszych uczniów.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kręgielni, gdzie uczniowie rywalizowali w sportowym duchu, między sobą. Było dużo śmiechu i radości.