ŁEBA STOLICĄ MIŁOŚNIKÓW LATAWCÓW

22 stycznia do naszej szkoły zawitał łebski pasjonat Wiesław Gwizdała – organizator Festiwalu Latawców w Łebie, by podzielić się z uczniami bogatą wiedzą i doświadczeniem z zakresu podniebnych konstrukcji, a także zachęcić do udziału w corocznym, międzynarodowym festiwalu.

Cała impreza jest bardzo popularna i efektowna wizualnie. W sierpniu ubiegłego roku, już po raz siódmy można było obserwować szybujące nad łebską plażą w pięknym stylu wielobarwne latawce z różnych stron świata. Na niebie unosiły się m.in.: stwory, smoki, koty, ptaki czy samoloty. Latawce były naprawdę bardzo różnorodne, na przykład takie, które same latały albo podwieszane o ogromnych gabarytach do 30 metrów długości i tzw. sterowane, czyli służące do podniebnych ewolucji – powiedział Wiesław Gwizdała. Podczas imprezy dla najmłodszych uczestników odbywają się również warsztaty z budowy latawców.

Podziękowanie z rąk samego mistrza za zaangażowanie i pomoc przy organizacji VII Międzynarodowego Festiwalu Latawców otrzymali wolontariusze: Katarzyna Baniak, Agnieszka Kreft, Paula Jakubowska, Alicja Gieryk, Wiktoria Bieniek, Oliwia Itrich, Zuzanna Michałowicz, Julia Żórawska i Wiktoria Malek oraz nauczyciele: Monika Rabka i Ewa Staszewska. W ramach podsumowania całego przedsięwzięcia uczniowie z zainteresowaniem oglądali prezentacje pełne zdjęć i filmy zmontowane przez uczestników tego wydarzenia.

Ostatnim punktem programu była krótka prelekcja nauczycieli Elżbiety Frączek i Janusza Stawrosiejko dotycząca zasad bezpiecznego zachowania się podczas ferii zimowych. Wychowankowie wspólnie obejrzeli film edukacyjny poświęcony właściwemu postępowaniu w przypadku załamania się lodu.

tekst Wiktoria Malek

Ewelina Bas