Znad morza nad morze!

Na początku października w ramach realizacji programu „Edukacja morska” uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej wzięli udział w wycieczce na Półwysep Helski. Po znanych nadmorskich miejscowościach oprowadzał uczestników pan Tadeusz Salamon, a opiekę nad młodzieżą sprawowały panie Monika Rabka, Ewa Staszewska, Grażyna Braun-Rulewska, Anna Lisowska i Ewelina Bas.

Na trasie tej wspólnej eskapady uczniowie poznali historię klasztoru benedyktynek w Żarnowcu, która zaczyna się ponad 700 lat temu od darowizny pomorskich książąt dla opactwa cystersów w Oliwie.

Kolejnym punktem na szlaku turystycznym było zwiedzanie Latarni Morskiej Rozewie o największym zasięgu nominalnym ze wszystkich latarni polskiego wybrzeża (wysokość wieży 32,7 m). Latarnia Rozewie nieopodal Jastrzębiej Góry jest najstarszym tego typu obiektem w naszej okolicy, a w jego wnętrzu znajduje się małe muzeum, które posiada zbiór latarni morskich od starożytności do dzisiaj.

Na liście najpiękniejszych miejscowości nad morzem znalazło się Władysławowo. Ze szczytu wieży widokowej można podziwiać całą panoramę tego portowego miasta. Tu dosłownie wszystko zachwycało, a w szczególności Aleja Gwiazd Sportu i pomnik „Korony Himalajów”, czyli przestrzennej rzeźby poświęconej osiągnięciom polskiego himalaizmu. Po spacerze promenadą nadszedł czas, by podziwiać morskie wybrzeże i okoliczną przyrodę. Była też chwila dla fotoreporterów i okazja do wspólnych zdjęć. Władysławowo urzekło wszystkich niecodzienną atmosferą, architekturą, a w komentarzach uczestników czuć było zachwyt i podziw.

W końcu po czterech godzinach podróży uczestnicy wycieczki dotarli do Helu. Proponowana przez organizatorów trasa wiodła wybranymi atrakcjami turystycznymi. Program obejmował zwiedzanie fokarium, wystaw stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, pokaz karmienia fok, co dało możliwość głębszego zapoznania się z fauną i florą Morza Bałtyckiego. W następnej kolejności młodzież zwiedziła, znajdujące się w centrum miasta, Muzeum Rybołówstwa – fantastyczne miejsce w nowoczesnym stylu z wieloma informacjami i ciekawymi eksponatami. Było też coś dla miłośników militariów. Spacerując po helskim cyplu, szkolni piechurzy trafili na pozostałości fortyfikacji, czyli baterii artylerii nr 31 im. Heliodora Laskowskiego – chlubę bohaterskiej obrony Wybrzeża przed najeźdźcą hitlerowskim.

Chociaż wycieczka odbywała się w deszczowej aurze, był to bardzo udany wyjazd, który niewątpliwie poszerzył wiedzę uczniów w zakresie morskiej historii naszego regionu.

Koło Młodych Dziennikarzy: tekst Julia Mroczkowska

E. Bas, J. Jagodzińska, M. Kietlińska-Antoniewicz