Lekcja historii w terenie

9 listopada uczniowie klas szóstych odwiedzili cmentarz ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej, gdzie zapalili znicze i oddali hołd ofiarom Marszu Śmierci. Młodzież poznała historię obozu koncentracyjnego Stutthof i ewakuacji więźniów, którą rozpoczęto w obliczu nadciągającej Armii Czerwonej zimą 1945 roku i skierowano na zachód. Wysłuchała w jakich warunkach (głód, mróz, choroby) pędzono kolumny więźniów, które zatrzymały się w Krępie Kaszubskiej i Gęsi przed nacierającymi z zachodu innymi oddziałami Armii Czerwonej. Minutą ciszy i zapaleniem zniczy oddała cześć poległym.
W izbie pamięci w Krępie uczniowie obejrzeli ilustracje, mapy i nieliczne pamiątki tych strasznych wydarzeń. W drodze powrotnej młodzież zatrzymała się w Gęsi, gdzie Niemcy urządzili tymczasowy obóz, do którego trafiła część uczestników Marszu Śmierci. Była to niezwykle ciekawa i wzruszająca lekcja historii.