Multimedialna szkoła – piątek, 15 maja

Energetyki? Nie dla młodzieży!

Oto 5 powodów, dla których młodzież nie powinna pić napojów energetycznych:

1. Energetyki utrudniają radzenie sobie ze skutkami stresu.

Kofeina zawarta w tych napojach nasila wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Po jej spożyciu napięcie związane z sytuacją stresową może się drastycznie zwiększyć, w efekcie czego trudniej będzie się skoncentrować na wykonaniu zadania.

2. Energetyki tuczą.

Za tą ciekawą właściwość odpowiedzialny jest przede wszystkim cukier, którego „energetyki” zawierają naprawdę sporo, bo około 12 g w 100 ml. Oznacza to że już w jednej małej puszce siedzi pięć łyżeczek sacharozy. W przypadku gdy ktoś pija kilka puszek w ciągu dnia lub opróżnia półtoralitrowa butelkę, to może się okazać, ze przy okazji zjada nawet szklankę cukru.

3. Powodują złe samopoczucie.

Po wypiciu napoju energetycznego zazwyczaj samopoczucie lekko się poprawia to efekt ten trwa chwilę. Następnie przychodzi uczucie zmęczenia i braku energii. kumulacja kofeiny w organizmie skutkuje rozdrażnieniem i nerwowością. Kolejnym nieprzyjemnym objawem są bóle głowy i… problemy z zasypianiem lub obniżenie jakości snu (sen staje się płytki i nie daje wypoczynku). Wszystko to razem sprawia, że regularne spożywanie napojów energetycznych negatywnie wpływa na samopoczucie.

4. Energetyki ogłupiają.

Badania naukowe wskazują, że wysokie spożycie cukrów rafinowanych negatywnie wpływa na pamięć, koncentrację, zdolność uczenia się. U podłoża tej zależności leży prawdopodobnie zmniejszenie produkcji ważnej substancji zwanej neurotropowym czynnikiem pochodzenia mózgowego, która warunkuje zachowanie wysokiej żywotności komórek nerwowych.

5.  Uzależnienie.

Napoje energetyczne zawierają dwie uzależniające substancje: cukier i kofeinę, które silniej oddziałują na organizmy młode. W praktyce zdarza się, że osoby, które zaczynają popijać „energetyki” w młodym wieku, robią to potem na studiach i w pracy, a zwyczaj ten staje się po prostu nałogiem powielanym latami.