TYDZIEŃ MATEMATYKI

W tradycję naszej szkoły wpisał się już Tydzień Matematyki organizowany w tym roku, w dniach 14.03 – 21.03. Celem tygodnia matematyki jest rozwijanie zainteresowań uczniów matematyką, myślenia i wiedzy ekonomicznej, przygotowaniem do samodzielnych działań.
Zaczęliśmy 14 marca obchodami Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Liczba Pi jest na tyle wyjątkowa, że ma … swoje święto! Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku. Wielbiciele liczby Pi, zwłaszcza dotyczy to amerykańskich naukowców, w dniu święta zajadają się specjalnymi okrągłymi ciastami, które wewnątrz udekorowane są literą π, a na obwodzie podane mają jej rozwinięcie dziesiętne. 14 marca od samego rana korytarze udekorowane były plakatami i planszami zawierającymi informacje i ciekawostki dotyczące tej magicznej i wyjątkowej liczby, a stoły zapełniły się Pi-sznymi ciastami. Na konkurs zgłoszono aż 16 Pi-sznych ciast. Ciasta przygotowane na konkurs zostały sprzedane, a pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na wielkanocne paczki dla najbardziej potrzebujących. W całą akcję, jak zawsze, zaangażowali się wolontariusze z naszej szkoły. W tym dniu odbył się również konkurs z języka polskiego. Zadaniem uczestników było wynotowanie jak największej ilości słów z cząstką “pi”. W konkurencji brało udział, aż 48 uczniów.

15 marca z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki odbyły się warsztaty dla klas VII pod hasłem “Matematyka dzika”, czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Z kolei klasa VI zmagała się z trudną sztuką nawigacji. Rozwiązywanie zadań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych sprawiło przyjemność i były dobrą zabawą, a nie kolejnym testem. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczyło mieć otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.

18 marca przebiegał pod dyktando wielbicieli Sudoku, natomisat dzień później klasy ósme i trzecie gimnazjalne rywalizowały w turnieju “Jeden z dziesięciu”.

Ukoronowaniem tygodnia matematyki był Turniej Sportowo -Matematyczno-Ekonomiczny, podczas którego rywalizowały klasy IV – VII. Zanim zaczęto rywalizację rozdano nagrody w konkursach SKO: “Kosmiczny bankomat SKO” oraz “Planszowe rozgrywki z żyrafą Lokatką”. Nagrody wręczył uczniom dyrektor szkoły M. Barański oraz kierownik oddziału PKO w Łebie Dariusz Bednarz. Uczniowie podczas turnieju rywalizowali w różnorodnych konkurencjach sportowo – ekonomicznych. Wykazali się dużą sprawnością fizyczną oraz wiedzą ekonomiczną, z zakresu pojęć bankowych.
Na zakończenie tygodnia matematyki,21 marca brali udział w Międzynarodowym KANGURZE MATEMATYCZNYM.

Był to matematyczny tydzień pełen konkursów, quizów i zagadek. Takie szkolne imprezy poszerzają wiadomości uczniów, dostarczają wiele emocji, ale przede wszystkim pobudzają ciekawość poznawczą i zainteresowanie piękną, ale trudną dziedziną wiedzy, jaką jest matematyka, ekonomia nierozerwalnie ze sobą powiązane. Liczba Pi równiez zostanie w pamięci uczniów.