Święto Niepodległości

W piątek, 9 listopada cała szkolna społeczność, władze miasta oraz mieszkańcy obchodzili 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli.
Jesienią 1918 roku po 4 latach Wielkiej Wojny niepodległość Polski jawiła się Polakom już nie jako marzenie, ale realny byt polityczny i państwowy. Klęski ponoszone przez państwa centralne na zachodzie, rozkład w armiach, chaos w ogarniętej rewolucją bolszewicką Rosji spowodował, iż Polacy wzięli sprawy w swoje ręce. W setkach miast i miasteczek samorzutnie tworzono polskie oddziały, rozbrajano okupantów, wywieszano biało-czerwone flagi. Symbolem stało się przybycie 10 listopada 1918 roku komendanta Józefa Piłsudskiego do Warszawy i przejęcie 11 listopada władzy wojskowej z rąk Rady Regencyjnej.

Uczniowie naszej szkoły przygotowali inscenizację upamiętniająca tamte dni. Wszyscy mieszkańcy i przyjezdni goście mogli obejrzeć ją w piatek na ulicy Kościuszki, przy Urzędzie Miasta. Oczywiście było wspólne odśpiewanie hymnu Polski, dyrektor szkoły złożył kwiaty pod głazem z odciskiem dłoni Ryszarda Kaczorowskiego, w Alei Prezydentów. Po przedstawieniu wszyscy uczestnicy i widzowie zatańczyli poloneza, który rozpoczął się przy Urzędzie Miasta, a zakończył na Skwerze Rybaka. Na Skwerze Rybaka wspólnie śpiewano pieśni legionowe, recytowano i czytano teksty patriotyczne. Na zakończenie można było obejrzeć pojazdy wojskowe.