MIEJSCA PAMIĘCI

Pierwszy listopada to czas refleksji i zadumy, a także okazja do odwiedzania grobów bliskich spoczywających na cmentarzach. Składając kwiaty, paląc znicze i modląc się, wyrażamy szacunek dla zmarłych, ale też sami dokonujemy pewnego rozrachunku i wartościowania naszych przyziemnych spraw, co pomaga nam w podejmowaniu ważnych życiowo decyzji.

31 października, jak co roku, łebscy harcerze drużyny „Leśni Łowcy” i uczniowie klasy IIa pod opieką pana Tomasza Antoszka udali się do nekropolii znajdujących się w naszym mieście. Wspólnie uprzątnęli liście z grobów, zapalili symboliczne znicze, złożyli wiązanki kwiatów i zmówili modlitwę. Prace porządkowe przeprowadzono na cmentarzach: ewangelickim, komunalnym i starym cmentarzu w Rąbce.

Bardzo ważne jest to, żeby nie zapomnieć o tych, o których większość ludzi już nie pamięta. Warto też odwiedzić takie miejsca nie tylko raz w roku z okazji Wszystkich Świętych. Ci zmarli kiedyś przecież żyli, pracowali, radowali się, cierpieli, tworzyli naszą historię, są jej częścią, budowali nasze miasto, rozwijali je. Musimy o tym pamiętać, bo człowiek bez historii jest jak drzewo bez korzeni.

tekst Wiktoria Malek

E. Bas, M. Kietlińska-Antoniewicz, W. Baniak