Tydzień Matematyki

W dniach 16.03 – 21.03 uczniowie uczestniczyli w Tygodniu Matematyki.

W czwartek, 16 marca zorganizowany został po raz pierwszy, w naszej szkole, DZIEŃ MATEMATYKI. DZIEŃ MATEMATYKI to stosunkowo nowe święto. Pierwsze ogólnopolskie obchody tego dnia odbyły się 12 marca 2014 roku. Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl! Z inicjatywy tego stowarzyszenia Dzień Matematyki wpisany został do kalendarza świąt nietypowych. Patronat honorowy objął Minister Edukacji Narodowej.
Spotkanie miało formę konkursu matematycznego, w którym rywalizowały ze sobą 4 osobowe drużyny. Ale przede wszystkim była to doskonała zabawa! Rozwiązywane zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Rozwiązywanie zadań miało sprawiać uczniom przyjemność, a nie być kolejnym testem. Tegoroczne obchody Dnia Matematyki odbywały się pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Nowa forma konkursu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej – bardzo spodobała się uczestnikom. W tym dniu chętni uczniowie uczestniczyli w konkursie międzynarodowym „Kangur matematyczny”

Uroczyste obchody Światowego Dnia Liczby Pi stały się w naszej szkole już tradycją. Dzień ten przypada na 14 marca, a wynika to stąd, że najczęściej stosowane przybliżenie liczby Pi to 3,14. Datą tą w USA zapisuje się 3.14 (miesiąc, dzień). W 1988 roku w tym właśnie kraju w Muzeum Nauki Exploratorium w San Francisco odbyły się pierwsze obchody Liczby Pi i są powtarzane co roku.
Nasze Szkolne Święto Liczby Pi obchodziliśmy wyjątkowo w piątek 17 marca.
Świętowanie zaczęło się od wystawy portretów liczby Pi, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Podczas przerw uczniowie mogli rozwiązywać rebusy i zagadki matematyczne, zabawić się w łowcę liczby Pi.

Wyniki konkursu „Portret liczby Pi”
Klasy I-III
– nagrody otrzymują: Milena Kinczewska 3c, Igor Peta 3b, Nadja Pero 3c, Julia Przytuła 2c
– wyróżnienia otrzymują: Maria Bieniek 3b, Kornelia Kędziora 2b, Paulina Śmiechowska 3b, Liliana Łakowicz 3b, Róża Burzyńska 2b,
Anna Stasiak 3b, Wanessa Kańczuga 3b, Jakub Misiorek 2b, Jakub Ślęzak 2b,, Wiktoria Lanc 2b.
Nagrodę specjalną otrzymuje klasa 2a.
Klasa IV – VI
– nagrody otrzymują: Oliwia Peta 6b, Hubert Sawicki 6b, Dominik Kijaczko 5a, Kinga Gałązka 6a, Amelia Grochała 4a
– wyróżnienia otrzymują: Anastazja Neczajewska 6b, Jakub Kaczmarek 4b, Damian Penkowski 4b,
Patrycja Murzyniec – Kamińska 6a, Tatiana Budziszewska 6a

Od poniedziałku 20 marca można oglądać wystawy plakatów pt. ”Oni zmienili świat, Ty też możesz”, prezentujących życie i dokonania polskich odkrywców, wynalazców, muzyków, pisarzy, poetów i sportowców.
Obok prezentacji sławnych Polaków przedstawiamy Wam również wynalazki naszych uczniów, zgłoszone na konkurs „Mój wynalazek”.
Nagrody w konkursie „Mój wynalazek” otrzymują: Katarzyna Gwizdała 4a, Kinga Gałązka 6a, Jakub Maciejewski 3a,
Tatiana Budziszewska 6a, Anastazja Neczajewska 6b, Patrycja Murzyniec-Kamińska 6a, Krzysztof Klasa 3a, Nelly Błażejewski 3a
Gratulujemy świetnych pomysłów i życzymy ich realizacji.

Zabawy badawcze są świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, porównywanie i uogólnianie. Najlepiej zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Przy okazji rozwijamy wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość. Dlatego też Klub Łebskich Odkrywców zaprosił 20 marca uczniów klas 3 na pokaz przyrodniczych eksperymentów. Były to następujące eksperymenty:
• „Co pływa, a co tonie?”
• „Samo pompujący się balon”
• „Tęczowa kapusta”
• „Kwadratowe bańki”
• „Rozwijający się kwiat z papieru – Co się dzieje z papierem położonym na wodzie?”
• „Pojazd napędzany powietrzem”

21 marca, z okazji nadejścia wiosny, postanowiliśmy spędzić czas w szkole nieco inaczej niż zwykle. Aby odwieść uczniów od tradycyjnych „wagarów”, w szkole odbył się Turniej Sportowo-Matematyczny dla klas IV-VI. Rywalizacja międzyklasowa była zacięta, ale chodziło przecież przede wszystkim o dobrą zabawę, trochę ruchu i zmierzenia się z matematycznymi zadaniami. Ostatecznie rywalizacja zakończyła się zwycięstwem klas: IVa, Vb oraz VIb, ale wszyscy uczestnicy zostali obdarowani przez Radę Rodziców pysznymi, zdrowymi jabłkami.
Mamy nadzieję, że wiosną nasi uczniowie częściej będą korzystać z aktywności na świeżym powietrzu, a przeładowane zimową porą procesory ich komputerów będą mogły odpocząć. Miłym akcentem kończącym nasze powitanie wiosny był mecz w piłkę siatkową między nauczycielami i uczniami. Ponieważ nauczyciele nie poradzili sobie z werwą i energią młodych siatkarzy, mamy nadzieję, że także oni wiosną częściej będą przebywać na świeżym powietrzu i zamiast przygotowywać w domu stosy kartkówek i kart pracy, pograją czasem w piłkę, aby przygotować się do kolejnego starcia.