Dzień Tabliczki Mnożenia z SKO

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) przypadł w tym roku 7 października. Za twórcę tabliczki mnożenia uważa się Pitagorasa. Uważa się też, że tabliczka mnożenia pochodzi z Chin, a jej wiek określono na ponad 2300 lat. Jednak dokładnie nie wiadomo kto wymyślił ten system.

Tegorocznym hasłem naszego szkolnego dnia z SKO było “Tabliczkę mnożenia znam, wszystko potrafię wyliczyć sam”. Wszyscy chętni uczniowie klas II – VIII zmierzyli się, z zagadkami ze znajomości pojęć płatniczych, bankowych rozwiązując krzyżówki, rebusy oraz wykonując obliczenia pieniężne. Klasy szóste uczestniczyły w Turnieju tabliczki Mnożenia, walczono również o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia.

Szkolni Mistrzowie to:

klasy IV – Tymofii Stanisherskyi 4a oraz Mariia Bajek 4b

klasy V – Franek Kowalczyk 5a

klasy VI, VII – Nadia Kulesza 6a

klasy VIII – Kajetan Kroczek 8b

Najstarszą  tabliczkę mnożenia znaleziono w Chinach. Pochodzi z okresu sprzed zjednoczenia tego państwa, a jej wiek określono na ponad 2300 lat. To czyni ją najstarszą tabliczką mnożenia na świecie, bazującą na systemie dziesiętnym. Oto jej zdjęcie