#IGNACY team – projekt Power Baltic

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Ignacego Łukasiewicza – farmaceuty, przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej. Fundacja ORLEN obchodzi go aktywnie, odwiedzając polskie szkoły z projektem edukacyjnym #IGNACYteam.

6 października dotarła do nas „Mobilna strefa nauki”, którą odwiedzili uczniowie z poszczególnych klas. Była to nauka o odnawialnych źródłach energii, ekologii i segregacji odpadów w formie interaktywnej zabawy. Uczniom przybliżono postać Łukasiewicza, pokazano wynalezioną przez niego lampę naftową, ale również to, że bez ropy naftowej nie byłoby rozwoju cywilizacji jaką znamy. Generator Van de Graaffa pozwolił  poznać jak działa ładunek elektrostatyczny. Dla młodzieży została zaprojektowana także strefa z quizami dotyczącymi 4 żywiołów i ich wykorzystania jako odnawialnych źródeł energii, a dla najmłodszych strefa z multimedialną kolorowanką – projektowanie ekologicznych samochodów i wizualizacja ich na torze wyścigowym. Dzięki goglom VR uczniowie mogli sprawdzić się w poprawnym, odpowiedzialnym segregowaniu śmieci, które mogą zostać przetworzone w inne produkty.