Debata Złote Szkoły NBP

W dniu 26.04.2021 odbyła się pierwsza w historii szkoły debata na temat: Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – czy warto je mieć?

W spotkaniu, które odbyło się on – line za pośrednictwem aplikacji Meet, uczestniczyli uczniowie klas 6 i 7  oraz nasi eksperci Ilona Jabłkowska – szkolny opiekuna SKO, Danuta Gumienna –  doradca bankowy, opiekun SKO z ramienia banku, Małgorzata Fic – studentka paryskiej Sorbony.

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez bankowości elektronicznej, transakcji bezgotówkowych, różnorodności produktów bankowych. Umiejętne korzystanie z nich oznacza łatwiejsze życie i może przynosić realne korzyści.

W czasie spotkania pokazaliśmy, że założenie rachunku jest praktyczne i przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa nastolatka. Dziecko nie będzie musiało ze sobą nosić gotówki, będziesz mieć kontrolę nad tym, na co wydaje pieniądze, a w razie potrzeby Rodzic może łatwo zasilić rachunek dodatkowymi środkami.

Pani Ilona Jabłkowska wykazała, że konto dla dzieci może być dla nich znakomitą okazją do edukacji finansowej. Dzieci posiadające konto, z całą pewnością szybciej zrozumieją jak oszczędzać swoje pieniądze, niż te które swojego rachunku nie posiadają. Mając konto dzieci uczą się dobrych nawyków: planowania, wytrwałości, wyznaczania celów krótkoterminowych i długoterminowych. Uczą się zarządzania swoimi pieniędzmi. Wzrasta ich poczucie bezpieczeństwa i wartości – Ja potrafię oszczędzać, sam zarabiam, mam na swoje cele

Pani Danuta Gumienna wyjaśniła zasady zakładania kont dzieciom. Wskazała co jest do tego potrzebne i kto może założyć takie konto. Wymieniła plusy posiadania własnego konta, operowanie własną gotówką online zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przedstawiła zasady operowania pierwszym kontem do 13 roku życia, jak i następnym dla nastolatków po 13 roku życia. Odpowiedziała na pytania nurtujące uczniów.

Pani Małgorzata Fic  pokazała, że posiadanie rachunku przez nastolatka to wygoda. I mimo dzielącej nas odległości, korzystając z przelewu natychmiastowego, w ciągu kilku minut rodzice mogą zasilić nasz rachunek. Pokazała też jakie są inne możliwości wykorzystania konta i karty?

Nie zabrakło też ostrzeżenia. Rozpoczynając przygodę z własnym kontem i kartą trzeba koniecznie poznać podstawowe zasady bezpiecznego z nich korzystania. Damian Skrzybalski przedstawił zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, natomiast Paulina Śmiechowska przedstawiła zasady bezpiecznego korzystania z karty.

Debatę przygotowali ambasadorzy ogólnopolskiego konkursu Złote szkoły NBP wraz z opiekunami, panią Iloną Jabłkowską i Jolantą Fic, a prowadziła jako moderator Maria Bieniek.