Projekt Polskie Szkoły Razem

POLSKIE SZKOŁY RAZEMPROJEKT EDUKACYJNY Z WYKORZYSTANIEM TECHNOLOGII INFORMACYJNYCH “POLSKIE SZKOŁY RAZEM – TO SPOSÓB NA POZNANIE HISTORIIKULTURY I PRZYRODY OJCZYSTEJ”

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łebie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Krakowie podjęli wspólną inicjatywę poszerzania wiedzy na temat historii, kultury i przyrody ojczystej. Wraz z koordynatorami wspomnianej współpracy : panią Beatą Kuczera i panią Malwiną Szuster zrealizują szereg działań mających na celu nie tylko edukację, ale przede wszystkim wymianę doświadczeń, poszerzenie umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnych w uczeniu się i nauczaniu innych. Uczniowie będą pracowali w dwóch grupach: grupa krakowska będzie opierać swoje działania na tematyce historycznej, natomiast grupa łebska zajmie się przyrodą swojego regionu. Tematyka zagadnień poruszanych przez uczniów SP w Łebie skupi się na Słowińskim Parku Narodowym oraz miejscowościach znajdujących się w jego obrębie. Uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą dotyczącą okolic ich miejsca zamieszkania oraz wyobraźnią i pomysłowością w opracowywaniu następujących zagadnień:

1. Słowiński Park Narodowy – założenie, zadania i znaczenie parku.

2. Nasze kochane perełki – położenie SPN i najważniejsze miejscowości znajdujące się w jego obrębie.

3. Nasze przyrodnicze walory:

  • ukształtowanie terenu ruchome wydmy, piękne jeziora i rzeki,
  • flora, czyli roślinność Słowińskiego Parku Narodowego,
  • świat zwierząt – uroki parku nad Morzem Bałtyckim.

4. Przyrodnicze atrakcje turystyczne oraz kodeks turysty (zasady zwiedzania SPN).

5. Kilka słów o naszym mieście – Łeba domem ważnych osobliwości.

Wspomniany projekt zgodnie z założeniami zakończy się tzw. wymianą uczniów oraz ich osiągnięciami, które będą widoczne także na niniejszej stronie internetowej.

Uczestnicy projektu „Polskie szkoły razem” ze Szkoły Podstawowej w Łebie napisali o sobie…

Julka – „Urodziłam się w lipcu. Interesuję się projektowaniem ubrań i muzyką, chociaż nie za bardzo potrafię śpiewać.[…] Nie mogę doczekać się świąt, ponieważ uwielbiam tą atmosferę”.

Ilona – „Interesuję się robieniem zdjęć, a w wolnym czasie lubię czytać książki, grać w siatkówkę, grać w szachy i grać na gitarze.[…] W lipcu tego roku tata zabrał mnie w trasę i byłam z nim na Litwie, w Łotwie, Estonii, Finlandii, Szwecji i Norwegii”.

Zuza M. – „…moimi ulubionymi kolorami są kolory niestandardowe, takie jak błękit paryski czy karminowy.[…] Mój wolny czas staram się spędzać aktywnie, na świeżym powietrz. Najbardziej lubię jeździć na rolkach i hulajnodze […]Staram się mieć wiele zainteresowań…”

Zuza G. – „Moim hobby jest jazda konna. Lubię też słuchać muzyki oraz oglądać telewizje. Często chodzę do stadniny jeździć konno i czasami gram na komputerze.”

Klaudia – „Lubię uprawiać sport. A najbardziej w sporcie lubię piłkę siatkową. Bardzo kocham moje zwierzęta: psa Reksa i świnkę morską Kubę”.

Aniela – „Mam kota o imieniu Micek i psa o imieniu Zara. Moja ulubiona dyscyplina sportu to pływanie. […]Uwielbiam serial „Viletta”. […] Moja ulubiona piosenka to „Problem” Ariany Grande. […] Moje ulubione danie to gofry i naleśniki”.

Wiktoria – „Moją największą pasją jest muzyka. W przyszłości chcę być piosenkarką, piszę nawet własne piosenki. […] Uwielbiam robić biżuterię z gumek […] Moi idole to Jorge Blanco, Mercedes Lambre oraz Martina Stoessel”.

Krystian – „Kocham koszykówkę ( a już MEGA NBA!) i piłkę nożną (Real Madryt oczywiście) […] Kocham biegać !! […] Je3stem harcerzem. Koledzy mówią na mnie „człowiek guma”, bo jestem wysportowany. Jestem śmieszny i zabawny. ZAWSZE umiem WSZYSTKICH rozśmieszyć!”.

Zosia – „Moją pasją jest jeździectwo oraz fotografia. Jestem dzierżawcą konia Butryma. […] Kolekcjonuję też figurki koników, mam ich 32. […[ Gdy się rozgadam to mogę gadać bez końca.

Filip – „Interesuję się wędkarstwem, zwierzętami, akwarystyką, geologią i sportem. […] wędkarstwo to idealne ćwiczenie cierpliwości. […] zwierzęta mnie uspokajają”.

Damian – „Lubię sport, a najbardziej piłkę. Kocham ćwiczyć na siłowni. […] Lubię muzykę, np. rap…”

Dzieci listy piszą…


 

Kilka słów o Słowińskim Parku Narodowym

Słowiński Park Narodowy utworzony został w 1967 roku. Nazwa parku pochodzi od Słowińców-niewielkiej grupy etnicznej wywodzącej się od Kaszubów. Powierzchnia parku wynosi 18 619 ha, z czego ponad 10 000 ha stanowią wody śródlądowe. Pozostałe tereny to: lasy, bagna i wydmy.Park obejmuje unikatowy w skali europejskiej nadmorski obszar z wędrującymi wydmami zwanymi „Białymi Górami” (o wysokości dochodzącej do 55 m na piaszczystej Mierzei Łebskiej) i czterema płytkimi przymorskimi jeziorami: Łebsko, Gardno, Dołgie Małe i Dołgie Duże, oddzielonymi Mierzeją Gardnieńsko-Łebską.

Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. W Słowińskim Parku Narodowym można zobaczyć:

  • Wydmy ruchome (z najwyższą wśród nich– wydmą Łączką, której wysokość wynosi 42 m n.p.m., a tempo jej przemieszczania mieści się w zakresie od 3,5 do ok. 10m)
  • Pustynny krajobraz na wydmach w Słowińskim Parku Narodowym koło Łeby
  • Poligon niemiecki z czasów II wojny światowej na Mierzei Łebskiej w okolicach
  • Rąbki
  • Wyrzutnię rakiet w Rąbce
  • Wieżę widokową obok ruchomych wydm.

Słowiński Park Narodowy zajmuje się głównie ochroną przyrody, która ma na celu przede wszystkim utrzymanie procesów ekologicznych lub też przywracanie im właściwego stanu. Dba również o zasoby przyrodnicze, a przede wszystkim dziko występujące rośliny, czy zwierzęta, zapewnia ciągłość istnienia wielu gatunków fauny i flory. Pracownicy parku prowadzą obserwacje naturalnych zjawisk zachodzących na jego obszarze, zwalczają przestępstwa i wykroczenia w zakresie ochrony przyrody. Dzięki ich działalności, stanowi on przyjazny obszar przyrodniczy nie tylko dla jego mieszkańców, ale także dla zwiedzających go turystów.