Tydzień ekonomii – matematyki – SKO

Rok 2024 jest rokiem ekonomii, pod hasłem ekonomii odbył się w naszej szkole Tydzień Matematyki. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach sprawdzając swą wiedzę ekonomiczną. Uczestniczyli również w lekcjach ekonomii zorganizowanych przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Mogli wykazać się kreatywnością w konkursach fotograficznym oraz plastycznym wykonując banknot o nominale 100 zł z wizerunkiem bohatera historii lokalnej. Klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez przedstawicielkę zaprzyjaźnionego ze szkołą I oddziału PKO BP, w ramach działań Szkolnej Kasy Oszczędności, na temat cyberbezpieczeństwa w bankowości i polskiej waluty. Maluchy wykazały się dużą wiedzą. Gratulujemy! W szkolnej bibliotece chętni grali w gry ekonomiczne.

W turnieju ekonomicznym 1 z 10 uczestniczyli uczniowie klas siódmych osiągając:

I miejsce – Jaśmina Konińska 7a

II miejsce – Kornel Smaruj 7a

III miejsce – Borys Smaruj 7b

Matematyka w obiektywie:

I miejsce – Szymon Ławrynowicz 7a

II miejsce Jaśmina Konińska 7a

III miejsce Kaja Krenska 6a

Konkurs plastyczny “Banknot 100 zł lokalnym bohaterem historii”.

I miejsce – Franciszek Kądziołka IVb

II miejsce – Emilka Urbańczyk VIb

III miejsce – Noemi Brocka Vb

W ramach roku ekonomii i projektów “Przygody przedsiębiorczego Dżeka” oraz “Porwani przez ekonomię” uczestniczyliśmy w lekcjach online rozwijających wiedzę ekonomiczną na różnorodne tematy:

Temat: Jak nie dać się oszukać, czyli bezpieczeństwo finansowe na co dzień – edycja II. 

Agnieszka Predygier – kierownik naszej filii w Malborku, trener edukacji ekonomicznej z ramienia Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie, Koordynator ogólnopolskiego programu “Ekonomia na co dzień”

Mateusz Zając – Regionalny Dyrektor Programów Edukacyjnych w Krakowie Warszawskiego Instytutu Bankowości

Temat: Fundusze inwestycyjnie – samodzielnie, ale jednak razem

Prowadzący: Mirosław Tarczoń – Dyrektor ds. Komunikacji Inwestycyjnej TFI Skarbiec. 

Zakres tematyczny: Fundusz inwestycyjny □ Jednostka uczestnictwa funduszu i certyfikat inwestycyjny □ Na czym zarabia fundusz inwestycyjny? □ Kto i jak podejmuje decyzje inwestycyjne? □ Ryzyko inwestycyjne a oczekiwana stopa zwrotu.

Temat: Prawo do bankowania, prawem młodych

Prowadzący:

Paweł Nowak – Dyrektor Makroregionu Południe w Pionie Bankowości Detalicznej w Banku Pekao S.A.

Marek Grabiwoda – Starszy Doradca Klienta w Banku Pekao S.A.

Zakres tematyczny: □ Pierwsze kroki do bankowania młodych  □ Możliwości związane z posiadaniem rachunku bankowego w obecnym świecie □ Jakie nowe funkcje przejmuje i kreuje Bank poprzez aplikacje bankowe? □ Jakie produkty w ostatnich latach zdobyły rynek i jak zmieniły nasze bankowanie? □ Jak nowe formy płatności przyspieszyły rozwój e-commerce?

Temat: Zdolny czy wiarygodny? Co decyduje o tym czy otrzymam kredyt?

Prowadzący: dr hab. Waldemar Rogowski, prof. SGH – Główny Analityk w Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Zakres tematyczny:  Czym jest i jak buduje się wiarygodność finansową?□ Jak powstaje historia kredytowa? □ Dlaczego banki sprawdzają wiarygodność swoich klientów? □ Czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej? □ Co to jest zdolność kredytowa?

Temat: Sztuczna Inteligencja – fakty i mity

Prowadzący:

Roman Tyszkowski – Doradca Prezesa Zarządu ING Bank Śląski ds. Strategii,

Tamara Bińczak – Service Designerka i Ekspertka ESG w ING Bank Śląski.

Zakres tematyczny: Czym jest sztuczna inteligencja? □ Duże modele językowe – co to jest i jak działa? □ Generatywne modele  graficzne – co potrafi ta technologia? □ Praktyczne zastosowania w życiu codziennym □ Zagrożenia nowej technologii i jak z niej bezpiecznie korzystać.

Temat: Nie stój – inwestuj!

Prowadzący: dr Roman Asyngier­ – Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Zakres tematyczny: Oszczędności a inwestycje – jak wyglądają realia w Polsce? □ Zysk jako wynagrodzenie za podjęte ryzyko □ Segmentacja rynku finansowego □ Co oferuje polski rynek kapitałowy?