Dzień bez plecaka

W środę, 27 marca w naszej szkole obchodzony był Dzień bez plecaka – z ang. „no backpack day”. Tego dnia nasi uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Inicjatywa polegała na tym, by przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory w dowolny, zabawny sposób.

Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Wymyśliła je Amerykanka Mongai Fankam – założycielka fundacji, dzięki której z zebranych darowizn kupowane są w pełni wyposażone plecaki, a następnie wysyłane do dzieci mieszkających w państwach Afryki. Podczas „No backpack day” w Polsce uczniowie przychodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w  pojemnikach, pudełkach itp. W ten sposób chcą zwiększać świadomość społeczeństwa dotyczącą trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

Uczniowie naszej szkoły okazali się bardzo kreatywni. Zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. To był bardzo udany dzień. Jesteśmy przekonani, że takich inicjatyw będzie w naszej szkole więcej.