Junior edu żywienie – podsumowanie I semestru

26.01 uczniowie klasy Vb z okazji zakończenia I semestru przygotowali wspólny posiłek, by podsumować pracę w pierwszym semestrze oraz by poznać się lepiej w innej, świątecznej atmosferze. Wzmacnia to poczucie przynależności do społeczności klasowej i pogłębia tworzone w niej relacje. Jest to też okazja do kształtowania umiejętności współdziałania oraz przestrzegania norm współżycia w grupie, właściwego zachowania się przy stole, ale także życzliwości wobec koleżanek i kolegów, z którymi spędza się czas. 

Samodzielnie przygotowane przekąski, przyniosły satysfakcję tym, którzy je przygotowali i wzbudziły zachwyt tych, którzy zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania. 

Tartinki, koreczki, szaszłyki różniły się składem i były udekorowane w różny sposób według własnych pomysłów uczniów i zawartych w JEŻ-owej książce kucharskiej propozycji. 

Korzystając z okazji nagrodziliśmy uczniów klasy Vb, którzy osiągnęli  najlepsze wyniki w pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024.

Dziękujemy paniom z kuchni za możliwość odbycia warsztatów kulinarnych, Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele takich smakowitych spotkań.