Tratwą przez Bałtyk – projekt edukacji morskiej

28 sierpnia 2022 roku minęła 65 rocznica rozpoczęcia rejsu przez Bałtyk na świerkowej tratwie. Andrzej Urbańczyk, 21-letni student o niewielkim doświadczeniu żeglarskim, wpadł na pomysł przepłynięcia tratwą przez Bałtyk. Dołączyli do niego: Jerzy Fischbach (lekarz), Stanisław Kostka (radiowiec) oraz Czesław Breit (dziennikarz). Panowie samodzielnie budowali tratwę z sześciu świerkowych pni powiązanych ze sobą linami. Pomysł wydawał się szalony, a mimo to planowano jego realizację. Prace przygotowawcze trwały rok. Przed śmiałkami stały nielada wyzwania. Niesprzyjające warunki meteorologiczne, zmienny i silny wiatr z północy, skomplikowana sytuacja polityczna kraju. To wszystko na pewno nie ułatwiało realizacji marzeń. Wbrew przypuszczeniom sceptyków tratwa nie została zniszczona. Co więcej po dwunastu dniach dopłynęła do niezaludnionej wyspy Lilla Karlsö nieopodal Szwecji.

Ta wyprawa była tylko początkiem przygód żeglarskich znanego mieszkańcom Łeby i świata Andrzeja Urbańczyka – pisarza, żeglarza, wpisanego do Księgi rekordów Guinnessa, jako rekordzisty w samotnych rejsach.

Podobnie jak sam pomysłodawca, tak i tratwa przeszła do historii. Uczą się o niej uczniowie Szkoły Podstawowej w Łebie oraz słyszą turyści. Opowieści o Tratwie “Nord” wciąż pozostają żywe w umysłach i sercach mieszkańców regionu.

Aby uczcić rocznicę rejsu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Łebie zrealizowali projekt edukacyjny pt: Tratwą przez Bałtyk, czyli…kilka słów o “Nord” i niezwykłym marzeniu Andrzeja Urbańczyka.

Celem projektu była popularyzacja twórczości regionalnej, zainteresowanie uczniów historią regionu, zapoznanie z nowymi technikami tworzenia prac ilustracyjnych, kształcenie umiejętności tworzenia tekstu informacyjno –  reklamowego oraz korzystanie z fotografii, rysunków, wykresów, danych statystycznych, tekstów źródłowych oraz technologii informacyjno – komunikacyjnych w celu zdobywania, przetwarzania i prezentowania informacji.  W ramach realizacji projektu uczniowie klas 4 i 8 brali udział w lekcjach z edukacji czytelniczej i medialnej, przybliżających historię rejsu i sylwetkę Andrzeja Urbańczyka. 

Efektem końcowym jest broszura z materiałami przygotowanymi przez uczniów, biorących udział w projekcie “Tratwą przez Bałtyk”. Zawiera ona komiks wykonany w programie komputerowym, opowiadanie o tematyce morskiej inspirowane twórczością A. Urbańczyka, zbiór zadań matematycznych o tematyce morskiej, powiązanych z rocznicą rejsu tratwą Nord oraz wystawa makiet tratwy Nord.

Zapraszamy całą społeczność szkolną na wystawę makiet wykonanych przez uczniów naszej szkoły.