Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.
Ponieważ w tym roku nie możemy bawić się wspólnie w szkole, zapraszamy do zabaw w domu z najbliższymi. Proponujemy kilka zabaw andrzejkowych. W prezentacji przedstawiamy pomysły na wróżby i zabawy andrzejkowe.
Ważne jest, aby przypominać dzieciom, że są to tylko zabawy, aby nie traktowały wróżb zbyt serio.
A to kilka dodatkowych propozycji – miłej zabawy
KIM BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI?
Do worka chowamy atrybuty różnych zawodów (strzykawka, klucz francuski, plastikowy młotek, mikrofon, samochodzik/kluczyki samochodowe, książka, pióro/długopis, pędzelek, gwizdek, grzebień itp.). Dzieci losują kolejno przedmioty i pokazują innym, kim będą w przyszłości np. na zasadzie kalamburów. Fajnie, jeśli potem dzieci mogą dobrać sobie jakieś inne akcesoria związane z zawodem, który wylosowały i wcielić się w daną postać.
FIGURY WOSKOWE (WRÓŻBY Z WOSKU)
Przy starszych dzieciach klasyczne lanie wosku na pewno świetnie się sprawdzi, maluchom polecamy jednak zabawę w figury woskowe.
Jedna lub dwie osoby chowają się pod prześcieradło i tworzą jakąś figurę. Pozostali uczestnicy zabawy sprawdzają jej zarys i próbują jak najlepiej odtworzyć jej kształt. Następnie opiekun odkrywa pierwowzór i wszyscy porównują kopię z oryginałem. Kto jest najbliżej, będzie miał najwięcej szczęścia w nadchodzącym roku.
BALONY Z WRÓŻBĄ
W środku balonów wiszących w pokoju ukryte są wróżby. Zachęcamy dzieci do wybrania sobie balona i przebicia go w dowolnie wybrany przez siebie sposób (może na nim usiąść, zgnieść stopą, przebić szpilką, oddać tacie/mamie do przebicia). Następnie odczytujemy wróżby ukryte w balonach, np. w tym roku spełni się Twoje największa marzenie, zdobędziesz wspaniałych przyjaciół, przeżyjesz niesamowitą przygodę, będziesz bardzo szczęśliwy. Możemy też puścić wodze fantazji i przygotować śmieszne wróżby np. “jutro rano założysz dwie różne skarpetki”, itp. Z pewnością do głowy przyjdą Ci jeszcze inne proste wróżby andrzejkowe dla dzieci!
WRZUĆ MARZENIE
Dzieci piszą lub rysują na kartkach swoje największe marzenie. Następnie składają lub zgniatają kartkę i próbują trafić nią do szczęśliwego kapelusza. Komu się uda, tego życzenie spełni się w najbliższej przyszłości. Każdy z uczestników ma trzy szanse.
DRZEWKO SZCZĘŚCIA
Na brystolu malujemy drzewko i na taśmę przyklejamy do niego listki, na których z jednej strony malujemy symbole, np. ptak, serce, but, klucz, książka. Następnie dzieci zrywają wybrane przez siebie listki i z pomocą opiekuna interpretują symbol, który im się trafił (ptak – osiągniesz sukces, serce – znajdziesz miłość, but – wybierzesz się w podróż/przeżyjesz przygodę, klucz – rozwiążesz jakąś zagadkę, książka – osiągniesz świetne wyniki w nauce). Listki proponujemy przygotować wcześniej, drzewo można narysować wspólnie z dziećmi.
WRÓŻENIE Z DŁONI
Dzieci losują z kapelusza lub czapki karteczki w różnych kolorach. Malują dłoń na wylosowany przez siebie kolor i odbijają ją na kartce.
Następnie wraz z opiekunami wróżą z ręki i dowiadują się czegoś o sobie, np.:
grubo odciśnięte palce – to będzie dobry rok!
długie palce – wyjedziesz w daleką podróż!
krótkie palce – w krótkim czasie osiągniesz/dostaniesz coś, o czym marzyłeś!
dziura w środku odciśniętej ręki – odnajdziesz/zdobędziesz coś, czego Ci brakowało!
mocno rozczapierzone palce – jesteś bardzo odważny!
lekko rozczapierzone palce – jesteś bardzo pomocny!
Zachęcamy, aby zawsze przed podaniem „gotowego rozwiązania” zachęcić dziecko do odgadnięcia znaczenia symbolu lub wróżby, którą wylosowało – to bardzo rozwija wyobraźnię i często kończy się salwami śmiechu.