Andrzejkowych wróżb czar

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja.

Ponieważ w tym roku nie możemy bawić się wspólnie w szkole, zapraszamy do zabaw w domu z najbliższymi. Proponujemy kilka zabaw andrzejkowych. W prezentacji przedstawiamy pomysły na wróżby i zabawy andrzejkowe.

Ważne jest, aby przypominać dzieciom, że są to tylko zabawy, aby nie traktowały wróżb zbyt serio.

A to kilka dodatkowych propozycji – miłej zabawy

KIM BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI?

Do worka chowamy atrybuty różnych zawodów (strzykawka, klucz francuski, plastikowy młotek, mikrofon, samochodzik/kluczyki samochodowe, książka, pióro/długopis, pędzelek, gwizdek, grzebień itp.). Dzieci losują kolejno przedmioty i pokazują innym, kim będą w przyszłości np. na zasadzie kalamburów. Fajnie, jeśli potem dzieci mogą dobrać sobie jakieś inne akcesoria związane z zawodem, który wylosowały i wcielić się w daną postać.

FIGURY WOSKOWE (WRÓŻBY Z WOSKU)

Przy starszych dzieciach klasyczne lanie wosku na pewno świetnie się sprawdzi, maluchom polecamy jednak zabawę w figury woskowe.

Jedna lub dwie osoby chowają się pod prześcieradło i tworzą jakąś figurę. Pozostali uczestnicy zabawy sprawdzają jej zarys i próbują jak najlepiej odtworzyć jej kształt. Następnie opiekun odkrywa pierwowzór i wszyscy porównują kopię z oryginałem. Kto jest najbliżej, będzie miał najwięcej szczęścia w nadchodzącym roku.

BALONY Z WRÓŻBĄ

W środku balonów wiszących w pokoju ukryte są wróżby. Zachęcamy dzieci do wybrania sobie balona i przebicia go w dowolnie wybrany przez siebie sposób (może na nim usiąść, zgnieść stopą, przebić szpilką, oddać tacie/mamie do przebicia). Następnie odczytujemy wróżby ukryte w balonach, np. w tym roku spełni się Twoje największa marzenie, zdobędziesz wspaniałych przyjaciół, przeżyjesz niesamowitą przygodę, będziesz bardzo szczęśliwy. Możemy też puścić wodze fantazji i przygotować śmieszne wróżby  np. “jutro rano założysz dwie różne skarpetki”, itp.  Z pewnością do głowy przyjdą Ci jeszcze inne proste wróżby andrzejkowe dla dzieci!

WRZUĆ MARZENIE

Dzieci piszą lub rysują na kartkach swoje największe marzenie. Następnie składają lub zgniatają kartkę i próbują trafić nią do szczęśliwego kapelusza. Komu się uda, tego życzenie spełni się w najbliższej przyszłości. Każdy z uczestników ma trzy szanse.

DRZEWKO SZCZĘŚCIA

Na brystolu malujemy drzewko i na taśmę przyklejamy do niego listki, na których z jednej strony malujemy symbole, np. ptak, serce, but, klucz, książka. Następnie dzieci zrywają wybrane przez siebie listki i z pomocą opiekuna interpretują symbol, który im się trafił  (ptak – osiągniesz sukces, serce – znajdziesz miłość, but – wybierzesz się w podróż/przeżyjesz przygodę, klucz – rozwiążesz jakąś zagadkę, książka – osiągniesz świetne wyniki w nauce). Listki proponujemy przygotować wcześniej, drzewo można narysować wspólnie z dziećmi.

WRÓŻENIE Z DŁONI

Dzieci losują z kapelusza lub czapki karteczki w różnych kolorach. Malują dłoń na wylosowany przez siebie kolor i odbijają ją na kartce.

Następnie wraz z opiekunami wróżą z ręki i dowiadują się czegoś o sobie, np.:

grubo odciśnięte palce – to będzie dobry rok!

długie palce – wyjedziesz w daleką podróż!

krótkie palce – w krótkim czasie osiągniesz/dostaniesz coś, o czym marzyłeś!

dziura w środku odciśniętej ręki – odnajdziesz/zdobędziesz coś, czego Ci brakowało!

mocno rozczapierzone palce – jesteś bardzo odważny!

lekko rozczapierzone palce – jesteś bardzo pomocny!

Zachęcamy, aby zawsze przed podaniem „gotowego rozwiązania” zachęcić dziecko do odgadnięcia znaczenia symbolu lub wróżby, którą wylosowało – to bardzo rozwija wyobraźnię i często kończy się salwami śmiechu.