“MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE” – Dzień Patrona

“…Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu,
Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce.
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE!”
(Romantyczność, Adam Mickiewicz)

Grudzień, to miesiąc, w którym tradycyjnie obchodzimy Dzień Patrona Szkoły – Adama Mickiewicza. Wielkiego poety epoki romantyzmu, o którym mówimy bard słowiański, poeta epoki przeobrażeń, zaliczany do grona “Trzech wieszczów”. W środę, 12 grudnia odbył się apel przypominający sylwetkę poety. Młodzież naszej szkoły przybliżyła społeczności szkolnej postać i twórczość Adama Mickiewicza. Zespół Wave wykonał utwór muzyczny “Wspomnienie”(słowa Mickiewicz) oraz “Dobrze, że Cię mam” (Kortez). Zobaczyliśmy taniec i balladę “Lilije” w wykonaniu młodych artystów. Występy przeniosły nas duchem w epokę romantyzmu, kiedy to “czucie i wiara” silniej przemawiały niż “mędrca szkiełko i oko”.

Na zakończenie wystąpili uczniowie, którzy zwyciężyli w konkursie recytatorskim “Poezja Mickiewicza”
I miejsce – Marysia Bieniek Vb
II miejsce – Julia Przytuła IVc
III miejsce – Amelka Grochała VIa oraz Jakub Kubis Va
Wręczono nagrody z konkursu recytatorskiego i plastycznego

Od poniedziałku do środy (10.12-12.12) w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty “Miej serce i patrzaj w serce”, przybliżające twórczość oraz fakty i ciekawostki z życia wieszcza, a także zagadki fotograficzne i muzyczne dla wszystkich klas IV -VIII oraz klas gimnazjalnych. Klasy młodsze wykonały książeczkę do wysłuchanych bajek Mickiewicza “Bajki Mickiewicza oczami dziecka”.