Spektakle profilaktyczne

15 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Teatr Profilaktyczny “Kurtyna” z Krakowa. W naszej szkole artyści zaprezentowali uczniom dostosowane do wieku dwa przedstawienia profilaktyczne, zgodne z szkolnym programem profilaktyki.

W klasach I-III była to bajka profilaktyczna „Z miłości do Serduszka”. W zabawny, a przy tym pouczający spektakl o zdrowiu i dobrej kondycji fizyczno-psychicznej człowieka. Najmłodsi widzowie poznali rozbrykanego  Krzysia i jej własne Serduszko, które smuciło się z powodu przyzwyczajeń i trybu życia jakie prowadził jego właściciel. Uczniowie biorąc udział w tej pouczającej lekcji,  poznali tajniki zachowania zdrowej diety, korzystnego wpływu zajęć ruchowo- sportowych na organizm człowieka, niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla ludzi uzależnień.

W klasach IV-VI przedstawienie „Nie jesteś sam” to przede wszystkim poruszająca opowieść o nastoletniej bohaterce, która nie jest jeszcze w pełni świadoma zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nią w okresie dojrzewania, to prezentacja problemów i zagadnień związanych z momentem przejścia uczennicy w kolejny etap edukacji szkolnej. Rodzina i nauczyciele pojawiają się tam jako naturalne autorytety, osoby wspierające w sytuacji zagrożenia związanego z budowaniem indywidualnej pozycji w grupie rówieśniczej. Młodzi widzowie mogli bez trudno zidentyfikować się z główną bohaterką. Obejrzany spektakl pozwolił im zrozumieć, że tylko rozwaga i mądrość, a przy tym wiara we własne autorytety pozwolą uniknąć pułapek w przeżywaniu życia “na skróty”.