Edukacja ekonomiczna

W październiku uczniowie uczestniczyli w kolejnych lekcjach edukacji ekonomicznej, w ramach projektu „Przygody przedsiębiorczego Dżeka” oraz „Porwani przez ekonomię”. Odbyły się łącznie 22 lekcje dla klas I – VIII. Lekcje i wykłady o różnorodnej tematyce, prowadzone były przez ekspertów Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz nauczycieli z naszej szkoły. Zajęcia w ramach SKO – barter, płacidła – historia płatności poprowadziły przedstawicielki I oddziału PKO BP w Łebie.

Kolejne klasy uczestniczyły w :

Lekcja: Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Bezpieczne hasła:

– minimalna liczba znaków

– z jakim elementów powinno się składać?

– jakich haseł nie tworzyć?

– metody tworzenia

Bezpieczna tożsamość w internecie:

– jakich danych nie ujawniać?

– zjawisko cyberprzemocy

Bezpieczny komputer, tablet i smartfon

Lekcja: Twoje pieniądze

Główne zagadnienia poruszane na lekcji:

– krótkie wyjaśnienie, na przykładach, znaczenia dobrego zarządzania finansami  osobistymi,

– przedstawienie, czym są dochody/wpływy, opis, czym są wydatki/koszty i ich podział na stałe opłaty stałe, zmienne oraz opcjonalne,

– wyjaśnienie pojęć nadwyżki i deficytu w budżecie, z pokazaniem ich zalet i zagrożeń,

– wyjaśnienie pojęcia funduszu bezpieczeństwa: definicja, zastosowanie i rekomendacje,

– uświadomienie naciągaczy i piramid finansowych,

– wskazanie źródeł  informacji dla bezpieczeństwa korzystania z produktów finansowych.

Lekcja: Sok pomarańczowy i dezinformacja. Co mają wspólnego? – Lekcja dla szkół podstawowych – Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni – NASK

Główne zagadnienia poruszane na lekcji:

Czym jest dezinformacja i co wspólnego ma z sokiem pomarańczowym?

Niebezpieczeństwa w mediach społecznościowych.

Pojęcie higieny cyfrowej i sposoby na jej zachowywanie

Dlaczego warto odróżniać fakty od opinii?

Clickbaity, boty i catfishing

Co zrobić, kiedy napotkamy fałszywą informację?

Lekcja: Od oszczędzania do inwestowania, lekcja obejmowała następujące zagadnienia:

Oszczędzanie:

– bezpieczeństwo moich oszczędności a inflacja

– osobiste konto bankowe

– bezpieczeństwo płatności w Internecie i płatności mobilnych

– bezpieczne posługiwanie się kartami płatniczymi

– lokaty i kapitalizacja odsetek

– dywersyfikacja (inwestowanie w różnych źródłach)

Inwestowanie:

– zysk i ryzyko (kapitalizacja odsetek)

– akcje na giełdzie

– dywersyfikacja – podstawowa zasada inwestowania

– BFG – bankowy fundusz gwarancyjny (100 tysięcy euro)

– inwestowanie a inflacja

Oszuści i piramidy finansowe

mikropłatności, a strony internetowe

płatności kartą debetową, a kredytową

Komisja Nadzoru Finansowego

Uczestniczymy również w projekcie „Cyberbezpieczni”, który jest ogólnopolskim programem edukacyjnym realizowanym przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju, promujący wiedzę i bezpieczne zachowania w Internecie. Jest on skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W edycji 2023 roku oprócz warsztatów i kursów odbędzie się  ogólnopolski test wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach ogólnopolskiego programu rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli „Cyberbezpieczni”.