Dzień Patrona

Dzień Patrona

Tradycyjnie, jak co roku, tuż przed świętami, obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona. Data ta nie jest przypadkowa. Adam Mickiewicz przyszedł na świat 24 grudnia 1798 roku, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia minie 226 rocznica jego urodzin. Z tej właśnie okazji zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do wspólnej zabawy, która przybliżyła koleje życia i twórczość wieszcza Adama.

Uczniowie dokładali wszelkich starań, aby jak najpiękniej wykonać prace plastyczne, które stały się wyrazem pamięci o wielkim poecie. Nagrodę za najciekawsze prace otrzymają klasy 4a, 5b, 6b, 7b, nagrodę indywidualne otrzymają Jasmina Konińska z klasy 8a, Polina Filipova z klasy 7a, Denis Viter z klasy 8a.

W czwartek 12 grudnia drużyny z klas 7 i 8 konkurowały ze sobą w turnieju 1 z 10, sprawdzającym ich wiedzę o życiu i twórczości naszego patrona. Rywalizację była bardzo zacięta. Wygrał ją Kornel Smaruj z klasy 8a, miejsce drugie zajął Borys Smaruj z klasy 8b, podium dopełniła uczennica klasy 8a Jaśmina Konińska.

Nasz patron to postać, której życie stanowi nieodłączną część historii Polski. Patriota, emigrant, romantyczny podróżnik, tworzył nie tylko poezję, ale był także publicystą, wizjonerem i aktywistą politycznym. Ile jednak naprawdę wiemy o autorze „Pana Tadeusza”? Spróbowaliśmy sobie wyobrazić, że Adam Mickiewicz żyje i tworzy współcześnie, jest znanym literatem, a może nawet celebrytą. Zaprosiliśmy więc do szkolnego radiowęzła wieszcza Adama. W rozmowie z dziennikarką, Jaśminą Konińską, opowiedział o swoim życiu i twórczości. Patron naszej szkoły przemówił, ożywiony za pomocą sztucznej inteligencji.

Wywiad

Ten uroczysty dzień zwieńczył przepięknie zatańczony polonez, który połączył małych i dużych, a jego choreografię stworzyła pani Elżbieta Frączek.

Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie należą się wielkie wyrazy uznania i podziękowania. Wieszcz Adam z przyjemnością spoglądał na młodych ludzi, którzy z pasją, zaangażowaniem, szacunkiem dla tradycji i kultury, ale także z poczuciem humoru pokazali, że wartości takie jak młodość, miłość i przyjaźń zawsze pozostają aktualne.