Wiwat Maj, 3 Maj

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

Słowa powiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno, są aktualne i dziś. Dlatego tak ważne jest, obchodzenie uroczystości upamiętniających ważne wydarzenia z historii Polski.

232 lata temu, 3 maja 1791 roku uchwalono konstytucję, Ustawę Rządową, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, prawa oraz obowiązki człowieka i obywatela. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Uroczystość szkolna poświęcona kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja odbyła się 28 kwietnia. Rozpoczęła się wejściem Pocztu Sztandarowego i od odśpiewania hymnu państwowego. Usłyszeliśmy w nagranej sondzie ulicznej i wywiadzie, dlaczego uchwalenie konstytucji było wówczas tak ważne dla Polski oraz prawa, które ta ustawa zasadnicza gwarantowała. Zaśpiewał dla nas chór szkolny Fa-La-Re. Głos zabrała pani wicedyrektor Elżbieta Frączek życząc wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi. Na szkolnym monitorze wyświetlano prezentację o konstytucji i piosenkę o fladze.