Tydzień matematyki z SKO

W dniach 13 – 17 marca obchodziliśmy w szkole Tydzień Matematyki. Jest to coroczna impreza, którą od kilku lat prowadzimy promując działania matematyczno – ekonomiczno – sportowe. W tygodniu matematyki czynnie uczestniczy SKO promując ideę “Liczę logicznie – myślę ekonomicznie”. Ukoronowaniem tygodnia matematyki był turniej ekonomiczno – matematyczno – sportowy, bo jak wiemy zdrowy styl życia oraz sport to również zdrowszy człowiek, co oczywiście przekłada się na korzyści ekonomiczne dla siebie samego i społeczeństwa. W trakcie całego tygodnia odbyły się:

13.03 – warsztaty “Zainwestuj w matematykę” – klasa 7a

Były to warsztaty związane z inwestycjami i podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomii. Uczniowie mogli wybierać zadania po kolei lub wybrać zasadę aukcji. Kto da więcej ten odpowiada na pytanie i zdobędzie tyle punktów ile wylicytował, albo tyle straci w przypadku błędnej odpowiedzi. Pytania dotyczyły akcji, transakcji giełdowych, zysków akcjonariuszy, dywidendy oraz obliczania kapitału spółki.

14.03. – Turniej 1 z 10 dla klas 7 i 8

Turniej miał formułę teleturnieju, każda klasa zgłosiła do udziału 3 uczestników. Każdy z nich miał 3 szanse, wszyscy odpowiadali na pytania z zakresu matematyki. Rywalizacja była bardzo zacięta, do finału zakwalifikowało się trzech uczniów: Kajetan Kroczak, Piotr Mazurek oraz Ernest Czarniak. Po zaciętym boju rywalizację wygrał Kajetan Kroczak z klasy 8b, drugie miejsce zajął Ernest Czarniak z klasy 8c, trzecie miejsce przypadło Piotrowi Mazurkowi z klasy 8a. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, zwycięzcom sukcesu.

15.03 – konkurs Mistrz Sudoku 2023

Do konkursu przystąpiło 44 uczniów z klas I – VIII naszej szkoły. Wszyscy dzielnie walczyli, każdy miał do rozwiązania dwa zadania. Liczył się czas i poprawność odpowiedzi. Mistrzem Sudoku 2023 została, po raz drugi z rzędu, Alicja Lechończak z klasy 6a.

15, 16 i 18.03 – warsztaty “Interdyscyplinarne zabawy nawigacyjne na mapie morskiej”

Podczas warsztatów uczniowie klasy 5a i 8b zgłębiali tajniki obcowania z mapami morskimi, a także uczyli się podstawowych pojęć związanych z nawigacją. Przypomnieli sobie, jak określa się szerokość i długość geograficzną, uczyli się określania pozycji danego obiektu na mapie morskiej oraz wyznaczali na niej punkty określone współrzędnymi geograficznymi. Uczniowie zapoznali się także z mapami oraz przyrządami nawigacyjnymi, dokładnie takimi, jakie można spotkać na okrętach marynarki wojennej lub statkach dalekomorskich.

16.03 -Turniej 1 z 10 – Ekonomia dla ciekawych i Pi-gadki

W turnieju brali udział uczniowie klas 4 i 5. Każda klasa zgłosiła do turnieju 3 uczestników. Uczniowie rozwiązywali zagadki z Pi oraz odpowiadali na pytania z zakresu ekonomii, bankowości. Po zaciętej rywalizacji zwycięzcą został Kacper Rychter z klasy IV a, drugie miejsce zajął Paweł Marzec z klasy V b, a trzecie Zuzanna Cienka z klasy V a.

16.03 – Roboty w matematyce

W konkursie brali udział uczniowie klas 5 i  6. Każda klasa zgłosiła do konkursu po dwóch uczestników. Każdy z nich miał do wykonania trzy zadania. Należało zaprogramować roboty, aby poruszały się po wyznaczonym kształcie. Rywalizacja była bardzo wyrównana, potrzebna była dogrywka, która miało formę wyścigu robotów.

Najlepiej poradziła sobie Jaśmina Konińska z klasy VI a, miejsce drugie zajęli Alisa Filipowa z klasy Vb oraz Borys Smaruj z klasy VI b.

16.03 – Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Uczniowie klas II – VIII zmierzyli się z niezwykle trudnymi, wymagającymi umiejętności logicznego myślenia zadaniami.  Za wszystkich uczestników trzymamy mocno kciuki i czekamy na ogłoszenie wyników.

17.03 – Turniej ekonomiczno-sportowy

W turnieju brały udział 10 osobowe drużyny z klas 4 i 5. Każda drużyna składała się z 5 chłopców i 5 dziewcząt. Uczestnicy mieli do wykonania  zadania ekonomiczne dotyczące pojęć bankowych, zadań z obliczeń pieniężnych oraz krzyżówki.  Zadania ekonomiczne przeplatane były ciekawymi konkurencjami sportowymi. Rywalizację wygrała klasa 4b i 5 b. Podczas turnieju uczestnikom kibicowały maskotki SKO: żyrafa Lokatka i pancernik Hatetepes.

17.03 – konkurs “Mistrz pamięci”

Czy wiecie, że aktualny światowy rekord Guinnessa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi należy do 60-letniego Japończyka Akiry Haraguchi, który w 2006 roku wyrecytował… UWAGA!… 100.000 cyfr tej liczby, a ich recytacja zajęła mu 16,5 godziny.

Nasi uczniowie zmierzyli się z rozwinięciem liczby Pi. Najwięcej cyfr po przecinku, a tym samym tytuł Mistrza pamięci wywalczyła uczennica klasy 8c – Julia Sędzik. Wypisała prawidłowo aż 106 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.