Projekty ekonomiczne “Przygody przedsiębiorczego Dżeka”, “Porwani przez ekonomię”

Uczniowie naszej szkoły kontynuują przygodę z projektami “Przygody przedsiębiorczego Dżeka” oraz “Porwani przez ekonomię”.

W miesiącu marcu uczestniczyliśmy w wielu lekcjach i wykładach o różnorodnej tematyce, prowadzonych przez ekspertów Fundacji Warszawski Instytut Bankowości.

Lekcja: Od oszczędzania do inwestowania -uczestniczyły klasy 4a, 4b, lekcja obejmowała następujące zagadnienia:

1.Oszczędzanie:

a. bezpieczeństwo moich oszczędności a inflacja

b. osobiste konto bankowe

c. bezpieczeństwo płatności w Internecie i płatności mobilnych

d. bezpieczne posługiwanie się kartami płatniczymi

e. lokaty i kapitalizacja odsetek

2. Inwestowanie:

a. zysk i ryzyko

b. akcje na giełdzie

c. dywersyfikacja – podstawowa zasada inwestowania

3. Oszuści i piramidy finansowe

Lekcja: Twoje pieniądze – uczestniczyły klasy 3a, 3b, 5b, lekcja obejmowała następujące zagadnienia:

a. krótkie wyjaśnienie, na przykładach, znaczenia dobrego zarządzania finansami osobistymi,

b. przedstawienie, czym są dochody/wpływy,opis, czym są wydatki/koszty i ich podział na stałe opłaty stałe, zmienne oraz opcjonalne,

c. wyjaśnienie pojęć nadwyżki i deficytu w budżecie, z pokazaniem ich zalet i zagrożeń,

d. wyjaśnienie pojęcia  funduszu bezpieczeństwa: definicja, zastosowanie i rekomendacje,

e. uświadomienie naciągaczy i piramid finansowych,

f. wskazanie źródeł  informacji dla bezpieczeństwa korzystania z produktów finansowych.

Lekcja: Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – uczestniczyły klasy 3a, 3b, 6b, lekcja obejmowała następujące zagadnienia:

1. Bezpieczne hasła:

a. minimalna liczba znaków

b. z jakim elementów powinno się składać?

c. jakich haseł nie tworzyć?

d. metody tworzenia

2. Bezpieczna tożsamość w internecie:

a. jakich danych nie ujawniać?

b. zjawisko cyberprzemocy

3. Media społecznościowe

4. Bezpieczny komputer, tablet i smartfon

Lekcja: „Droga po kapitał – korzyści i proces debiutu giełdowego” -uczestniczyły klasy 6b,
8 c, lekcja obejmowała następujące zagadnienia:

a. czym jest oferta publiczna

b. emisja akcji – finansowanie spółki

c. korzyści debiutu giełdowego

d. proces oferty publicznej

e. życie spółki giełdowej

Ponadto uczniowie klas III – VIII wzięli udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy Be.Net – bezpieczni w sieci. Turniej miał formę grywalizacji i odbywał się online. Zadania dostosowano  do poziomu wiekowego w kategoriach dla klas 1-3, 4-6, 7-8.

Turniej ma na celu podniesienie świadomości bezpieczeństwa cyfrowego uczniów, utrwala zasady netykiety, przyczyni się do bezpieczniejszego korzystania przez dzieci i młodzież z sieci.