Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Była to  okazja do przypomnienia postaci Janiny Porazińskiej jednej  z czterech „dam literatury dla dzieci”  oraz obejrzenia wystawki jej książek i posłuchania twórczości..

Obchodziliśmy to święto w środę i czwartek ze względów bezpieczeństwa, każda klasa osobno. Klasa pierwsza i  druga  odwiedziły bibliotekę szkolną, słuchały i  ilustrowały bajki Janiny Porazińskiej. Klasy starsze wysłuchały “Psotki i śmieszki” na języku polskim, tworzyły plastycznie własne psotki i śmieszki. Uczniowie klas IV – VI rozwiązali quiz”Bzik literacki”, klasy VII – VIII poprzez classroom zmierzyły się z quizami o postaciach z filmów i książek fantasy,  z “Milionerami” literackimi, znajomością legend. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy.