PROGRAM “ZŁOTE SZKOŁY NBP” – KOLEJNE DZIAŁANIA

Marzec w naszej szkole upłynął pod znakiem matematyki. Odbyło się wiele konkursów, warsztatów i turnieje. Klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach ekonomiczno – matematycznych “Ekonomia dla najmłodszych – historia pieniądza, pojęcia bankowe, obliczenia pieniężne.

W tym roku, ze względu na pandemię, spotkania odbyły się stacjonarnie w klasach I – III oraz online w klasach IV- VIII. 

Kwiecień upłynie nam pod znakiem ekonomii. Nasza szkoła przystąpiła bowiem do ogólnopolskiego programu Złote Szkoły NBP. Celem projektu jest przygotowanie młodzieży do swobodnego poruszania się w świecie finansów oraz propagowanie wiedzy ekonomicznej.

Uczestnicy I edycji prestiżowych zmagań, którym patronuje Narodowy Bank Polski, będą rywalizować pod hasłem „Giganci finansów osobistych”, dlatego też w sposób szczególny
w najbliższych tygodniach będziemy kształcić kompetencje ekonomiczne naszych uczniów.

Wszystkie zadania I edycji będą realizowane w formie online i dokumentowane na platformie elektronicznej Złotych Szkół NBP.

Zagadnienia, z którymi  zmierzą się uczniowie to:

  1. Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.

  2. Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.

  3. Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.

  4. Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.

  5. Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.

  6. Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich.

  7. Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń.

Finanse osobiste to sztuka zarządzania własnymi pieniędzmi. Umiejętność kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby. Świadome korzystanie z narzędzi pomnażania tego, co udało się odłożyć. Mądre budowanie bezpieczeństwa finansowego, które umożliwia planowanie przyszłości. Te umiejętności zdobyte przez uczniów procentują przez całe życie, dlatego warto je doskonalić od najmłodszych lat.

Dzięki programowi będziemy upowszechniać wiedzę o ekonomii na wiele sposobów. Będą to spotkania z ekspertami, lekcje z ekonomią oraz szkolna debata.

Pierwsze spotkanie z ekspertem już za nami. Było to spotkanie z kierownikiem oddziału banku PKO BP – Dariuszem Bednarzem, który przybliżył uczniom czym jest phishing, jak się przed nim chronić, co to kredyt bankowy i jego oprocentowanie.

Za nami też kilka lekcji matematyki z ekonomią. Lekcje były okazją do poznania elementarnych pojęć ekonomicznych z zakresu gospodarki rynkowej. Przybliżyły pojęcie podatków, ich rodzaje, wyjaśniały dlaczego musimy je płacić. Uczniowie wykorzystywali umiejętności matematyczne do obliczania wysokości podatku VAT, podatku od dochodów czy oprocentowania lokat bankowych. 

Kolejne spotkania i lekcje przed nami. 

Śledźcie stronę szkoły i facebook, będziemy dzielić się z wami kolejnymi informacjami i zaproszeniami na spotkania.