Multimedialna szkoła – czwartek, 4 czerwca

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom! Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sprawienia, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły.

O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, jakie płyną z czytania książek dzieciom. I ogromnie  ważna kwestia: czytanie powinno się dziecku zawsze kojarzyć z przyjemnością, nigdy z przymusem, karą czy nudą.

Warto czytać, bo czytanie:

• buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,
  • zaspokaja potrzeby emocjonalne,
  • wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
  • uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
  • przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
  • uczy myślenia,
  • rozwija wyobraźnię,
  • poprawia koncentrację,
  • ćwiczy pamięć,
  •  przynosi wiedzę ogólną,
  • ułatwia naukę,
  • uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
  • rozwija poczucie humoru,
  •  jest znakomitą rozrywką,
  •  zapobiega uzależnieniu od mediów,
  • pomaga w rozwiązywaniu problemów,
  •  jest zdrową ucieczką od nudy,
  •  jest profilaktyką działań aspołecznych,
  •  kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”  (Jim Trelease)