Uroczystość upamiętniająca ofiary Marszu Śmierci

W niedzielę, 29 września delegacja szkoły uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających ofiary Marszu Śmierci.

Na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej spoczywa ok. 800 osób – jeńców obozu koncentracyjnego w Stuthoffie, którzy w początkach 1945 roku zostali ewakuowani przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Chorzy, głodni, przemarznięci szli na zachód, w kierunku Lęborka. Umierający  z wyczerpania, dobijani przez Niemców znaczyli swój szlak mogiłami. Kolumny więźniów zatrzymały się na północ od Lęborka przed oddziałami Armii Czerwonej, które nadciągnęły z zachodu. Po wojnie dokonano wielu ekshumacji i większość złożono na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, uczniowie ze szkoły podstawowej  w Garczegorzu wystąpili  w krótkim programie artystycznym. Zaprezentował się też chór wojskowy ze Słupska. Ceremonię zamknęły apel poległych z salwą honorową i złożenie wiązanek przez delegacje szkół i instytucji z pobliskich miejscowości. Obecni byli parlamentarzyści, radni wojewódzcy, powiatowi, władze okolicznych miast i gmin, mieszkańcy kombatanci, młodzież.