ŻYWA LEKCJA HISTORII

Historia dotycząca czasów szlachty (XVI-XVIII wiek) nie musi być nudna. W dniu dzisiejszym z inicjatywy nauczyciela historii Wiesława Baniaka mogliśmy przeżyć żywą lekcję i na moment przenieść się w czasy kultury sarmackiej. Poznaliśmy stroje: sarmaty, cudzoziemca, zaciężnego, muszkietera, husarza, w które zostali ubrani uczniowie. Dopełnieniem ubioru było uzbrojenie m.in. szable, rapier, muszkiet. Najwięcej uśmiechu wywołała fryzura sarmaty, tj. podgolona dookoła głowa, a nad czołem wysoki czub z włosów. Okazuje się, że niektórzy nasi koledzy podtrzymują zwyczaj dotyczący fryzury. Szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć ubiorów kobiecych, ale może będzie to możliwe na kolejnym spotkaniu z „żywą lekcją historii”.

tekst Wiktoria Bieniek i n-l Marzena Kietlińska-Antoniewicz