Egzamin z tabliczki mnożenia w klasach starszych

„Są podobno osoby, wiem to ze słyszenia, które mają problemy z tabliczką mnożenia […]”.

„Kto zna tabliczkę mnożenia?” Marta Jucewicz

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości.

Główne motto akcji „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają” przyciąga społeczności na całym świecie. W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. 29 września 2017 r. wszyscy uczniowie, począwszy od klasy trzeciej szkoły podstawowej a skończywszy na klasie trzeciej gimnazjum sprawdzali poziom znajomości tabliczki mnożenia. Każdy uczeń losował kartkę z 5 przykładami i rozwiązywał je. Poziom trudności zadań zależał oczywiście od wieku uczniów.

Za dobrze udzieloną odpowiedź można było otrzymać lizaka, jabłko lub batonika. Lizaki i batoniki sponsorowała Rada Rodziców. Klasa VIa przygotowała krótką prezentację dla klas trzecich na temat idei Dnia Tabliczki Mnożenia, okraszoną własnymi wierszami oraz domino tabliczkowe.

W budynku B Szkoły Podstawowej do zmagań z tabliczką mnożenia przystąpiło 40 uczniów. W porównaniu z edycją zeszłoroczną liczba chętnych do zabawy rośnie, co potwierdzają wypowiedzi zadowolonych uczestników:

„Myślę, że w tym dniu można zrobić coś dla siebie, sprawdzić swoje umiejętności matematyczne i fajnie rywalizować ze sobą oraz pobijać własne rekordy” – Paulina Grala 3b.

„Spoko sprawa, bo osoby, które potrafią dobrze i szybko liczyć w pamięci mogą się wykazać i zabłysnąć inteligencją” – Agnieszka Kreft 3a.

„To bardzo fajna rozrywka i jednocześnie trening pamięci, poza tym matematyka jest zawsze na czasie” – Wiktoria Zenker 3b.

Prezentujemy listę najlepszych wśród najstarszych uczniów szkoły, tj. Katarzyna Baniak 3a, Julia Itrich 3a, Wiktoria Bieniek 3a, Paula Jakubowska 3b, Julia Ostapko 2a, Damian Jabłoński 2b, Wojciech Piasecki 2a, Irmina Jasińska 2b, Julia Mroczkowska 7b i Gracjan Zenker 7b.

Bardzo serdecznie dziękujemy ekspertom za pomoc w przeprowadzeniu konkursu. Zapraszamy za rok.

tekst Leszek Fic
Dorota Lechończak