Światowy Dzień Książki

Jak co roku, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto obchodzono po raz pierwszy w 1995 roku. W naszej szkole najmłodsi uczniowie i przedszkolaki uczestniczyli we wspólnym czytaniu w bibliotece szkolnej. Ciekawe i zajmujące bajki czytał zaproszony gość – kierownik oddziału PKO BP w Łebie. Na zakończenie dzieci otrzymały skromne upominki. Przygotowano specjalne wydanie gazetki szkolnej “Żaczek”, promującej zalety czytania dzieciom od najmłodszych lat, dla rodziców uczniów klas pierwszych i drugich. Tradycyjnie przygotowano gazetkę ścienną. Biblioteka szkolna otrzymała certyfikat w ogólnopolskim konkursie “Biblioteka przyjazna uczniowi”.
Klasy pierwsza i drugie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odwiedziły Bibliotekę Miejską. Dzieci poznały historię święta książki, wysłuchały recytacji wierszy. Dowiedziały się o książce “Bajką przez Łebę, czyli opowieść o łebskich skrzatach”, która niebawem zostanie wydrukowana i zasili zbiory biblioteki. Została napisana przez łebiankę, panią Reszke. Następnie dzieci zostały zaproszone na teatrzyk “Opowieści morskie z Clownem Pinezką”, który wszystkim bardzo się podobał. Aktorzy wzbudzali salwy śmiechu a i chwilami grozy. Potem wszyscy wyruszyli na happening uliczny z koszem pełnym książek.

A oto kilka złotych myśli o książce, którymi chcemy się podzielić:

Kto czyta książki, żyje podwójnie (Umberto Eco)

Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość (M. Gorman)

Książka – nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu,domownik bez naprzykrzania (I. Krasicki)

Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca,a dom, w którym jej nie ma – to czarny kryminał (K. Makuszyński)

Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni (przysłowie chińskie)