KLASA I
- Julian Tuwim – „Wiersze” (wybór)
- J. Brzechwa – „Brzechwa dzieciom” (wybór)
- Mira Jaworczakowa – „Jacek, Wacek i Pankracek” (fragmenty)
- Władysław Bełza – „Katechizm polskiego dziecka”
- Maria Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
- Joanna Papuzińska – „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
- Cz. Janczarski – „Jak Wojtek został strażakiem”
- J. Grabowski – „Czarna owieczka”
- M. Konopnicka – „Co słonko widziało” (wybrane wiersze)
- H. Januszewska – „Kopciuszek”
- E. Szelburg – Zarembina – „Najmilsi”
- A. Bahdaj – „Pilot i ja”
- J. Duszyński – „Cudaczek – Wyśmiewaczek”
- J. Porazińska – „Psotki i śmieszki”
KLASA II
- Wiera Badalska – „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)
- Jan Brzechwa – „Na straganie”
- Alina i Czesław Centkiewiczowie – „Zaczarowana zagroda”
- Wanda Chotomska – „Alfabet” (tekst w podręczniku)
- Wanda Chotomska, Wacław Bisko – „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)
- Lucyna Krzemieniecka – „Z przygód krasnala Hałabały” (tekst w podręczniku)
- Mira Lobe – „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)
- Małgorzata Strzałkowska – „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)
- Danuta Wawiłow – „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)
- Jan Brzechwa – „Na wyspach Bergamutach”
- Jan Brzechwa – „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)
- Jan Brzechwa – „Sowa” (tekst w podręczniku)
- Jan Brzechwa – „Żuk i biedronka” (tekst w podręczniku)
- Wanda Chotomska – „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)
- Wanda Chotomska – „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)
- Wanda Chotomska – „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)
- Julia Duszyńska – „Cudaczek – Wyśmiewaczek”
- Jan Grabowski – „Czarna owieczka”
- Małgorzata Strzałkowska – „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)
Klasa III
- W. Broniewski – „Jesienny wiatr”
- J. Brzechwa – „Michałek”
- W. Chotomska – „Pan Listopad” (tekst w podręczniku)
- A. Czerwińska – Rydel – „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii
- Skłodowskiej – Curie” (fragment w podręczniku)
- R. Goscinny, J.J. Sempé – „Mikołajek” (fragmenty)
- J. Grabowski – „Puc, Bursztyn i goście”
- A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”
- H. Ch. Andersen – „Brzydkie kaczątko”
- A. C. Centkiewiczowie – ”Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
- A. Fredro – ”Paweł i Gaweł”
- R. Pisarski – „O psie, który jeździł koleją”
- G. Kasdepke – „Kacperiada” (fragmenty)
- L. J. Kern – „Piotruś i powietrze” (tekst w podręczniku)
- M. Konopnicka – „Jak to z lnem było?”
- J. Porazińska – „O dwunastu miesiącach”
- J. Porazińska – „Szewczyk Dratewka”
- J. Brzechwa – „Żuraw i czapla”
- M. Krüger – „Karolcia”
- B. Ostrowicka – „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment w podręczniku)
- M. Wojtyszko – „Bromba i inni”
KLASA IV
- J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa”
- F. E. Burnett – „Mała Księżniczka”
- C. Collodi – „Pinokio”
- M. Kruger – „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć”
- H. Ch. Andersen – „Wybór baśni”
- C. S. Lewis – „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”
KLASA V
- L. M. Montogomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
- F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”
- F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”
- J. R. R. Tolkien – „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
- M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”
- A. Lingren – „Bracia Lwie Serce”
- Wybór mitów greckich
Klasa VI
- S. Lem – „Bajki robotów”
- J. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
- E. Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa’
- H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
- D. Terakowska – „Władca Lewawu”